Login or ... Contact us in order to request your username and password

coloane Plan lunar – anomalie

Home Forums KeyBudget KeyBudget – Support coloane Plan lunar – anomalie

This topic contains 3 replies, has 2 voices, and was last updated by  keysoft 6 years, 2 months ago.

• Creator
    Topic

Cristian Rosu
    Participant

Buna ziua,

Am constatat o anomalie in fereastra Plan lunar. Pe prima coloana, dupa parerea mea ar trebui sa se poata selecta tipul de operatiune (cheltuiala, venit, economie), iar apoi sa se poata filtra dupa una din aceste valori, insa coloana Venit/Cheltuiala este identica cu coloana Nume. Atasat e un print-screen cu fereastra, asa cum apare la mine. Va rog sa verificati si dvs.

Va multumesc.

Cristian

Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
  • Author
    Replies

keysoft
    Keymaster

Nu este anomalie. Asa trebuie sa functioneze.
    Daca prima coloana ar fi categoria, ati avea un pas in plus in operare: selectie categorie + selectie venit/cheltuiala.
    Pentru ca exista un filtru care permite regasirea imediata a oricarui articol gestionat, nu este nevoie sa selectati categoria. Categoria va fi adusa de articol iar scopul ei este informativ + permite filtrari in lista.
    Tot articolul este cel ce propune un “nume” – coloana 2. Acest nume este propus si aveti posibilitatea sa-l modificati. Scopul lui este informativ.
    Exemplu:
    – gestionez articolul “dulciuri” din categoria “mancare”;
    – cumpar ciocolata;
    – voi selecta articolul “dulciuri” care imi propune nume=dulciuri;
    – pentru ca vreau sa stiu ce fel de dulciuri am cumparat atunci, inlocuiesc denumirea (“numele”) dulciuri cu ciocolata;
    – in timp, e posibil sa remarc faptul ca am cheltuit foarte multi bani pe dulciuri si voi vedea ca ciocolata este cea mai importanta cheltuiala. Poate merita sa-i definesc un articol de sine statator ca sa-mi apara distinct in rapoarte.

Cristian Rosu
    Participant

Am inteles acum. Multumesc pentru explicatii.

Totusi ar prinde bine si o coloana care sa se completeze automat cu tipul de operatiune adaugata in Plan lunar.
    Adica de exemplu daca adaug “Legume, fructe”, sa imi apara pe o coloana separata “cheltuiala”, la fel pt “Salariu”, sa adauge “venit”, astfel incat sa pot filtra in fuctie de tipul de operatiune.

Va multumesc.

Cristian

keysoft
    Keymaster

Scopul filtrelor din Plan Lunar este sa permita regasirea rapida a articolului de operat.
    Din nefericire, marea majoritate a celor pe care ii cunosc au un numar foarte limitat de surse de venit. De obicei, salariul.
    Iar inregistrarea salariului se face 1 data sau de 2 ori pe luna.
    99% din inregistrarile lunare reprezinta cheltuieli.
    In acest context, adaugarea unei coloane care sa filtreze dupa venit/ cheltuiala nu ar face decat sa incarce interfata.

You must be logged in to reply to this topic.