Login or ... Contact us in order to request your username and password

Eroare de calcul?

Home Forums KeyBudget KeyBudget – Support Eroare de calcul?

This topic contains 4 replies, has 2 voices, and was last updated by  Cristian Rosu 6 years, 1 month ago.

• Creator
    Topic

Cristian Rosu
    Participant

Buna ziua,

Am constatat urmatoarea situatie:
    Daca adaug o operatiune de exemplu “legume, fructe” 20ron, in Rapoarte/Tip luna, daca filtrez dupa Articol “Legume, fructe” imi afiseaza corect 20ron
    Daca modific inregistrarea anterioara si schimb valoare in 40ron, in Rapoarte/Tip luna, aplicand acelasi filtru, pe aceesi perioada de timp, imi apare valoare 60ron, ceea ce e eronat (practic se adauga valoarea actuala, la vechea valoare, in loc sa se actualizeze valoarea veche). Adevarul e ca folosesc inca baza de date SQLite. Poate fi aceasta, cauza erorii? Atasat va trimit si ilustrarea situatiei.

Va multumesc.

Cristian

Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
  • Author
    Replies

keysoft
    Keymaster

In mod normal, Sqlite n-ar trebui sa fie cauza.

Pe de alta parte, pentru cazuri in care apar inadvertente intre cubul de raportare (grafice) si operarile efective, exista meniul: Administrare – Actualizare Cub Raportare.
    Explicatie: Cubul de raportare se construieste pe masura ce sunt raportate operatiuni. Daca insa, intre momentul adaugarii unei operatiuni si momentul modificarii acesteia se executa si modificari de articol (exemplu: schimbat categoria sau tipul cheltuielii), atunci cubul de raportare nu se actualizeaza. Apare o noua inregistrare fara legatura cu precedenta.
    Functionalitatea va trebui apelata ori de cate ori se petrec modificari in structura articolului (conform exemplu de mai sus).
    Este asta situatia dumneavoastra?
    Actualizati cubul de raportare. Rapoartele sunt corecte?

Daca nu, raportul “Rapoarte => Operatii” ofera informatii corecte sau nu?

Cristian Rosu
    Participant

Buna ziua,

Am facut actualizarea cub-ului de raportare.
    “Rapoarte => Operatii” afiseaza informatii corecte, insa “Rapoarte => Grup-luna si Tip-luna” nu afiseaza corect.

Cristian

keysoft
    Keymaster

O noua versiune de aplicatie este disponibila.
    Instructiunile pentru update sunt disponibile aici.

Va rugam sa actualizati aplicatia si sa ne confirmati ca problema semnalata a fost rezolvata.

Cristian Rosu
    Participant

Super! Am actualizat aplicatia, si acum merge ca unsa.
    Rapoartele sunt corecte acum, reflectand intocmai realitatea.

Va multumesc mult.

Cristian

The topic ‘Eroare de calcul?’ is closed to new replies.