Login or ... Contact us in order to request your username and password

setare zi de inceput a lunii bugetare

Home Forums KeyBudget KeyBudget – Wish List setare zi de inceput a lunii bugetare

This topic contains 6 replies, has 2 voices, and was last updated by  Cristian Rosu 6 years ago.

• Creator
    Topic

Cristian Rosu
    Participant

Buna ziua,

Ar fi posibil sa existe o setare initiala prin care sa stabilesti ziua de inceput a lunii bugetare? Intrucat eu iau salariul in data de 10 a lunii, pe mine ma intereseaza sa am veniturile si cheltuielile pe luna de salar, adica din 10 a lunii curente, pana in 9 a lunii urmatoare, si practic initializarea lunii sa se faca incepand cu data de 10, nu cu data de 1.

Va multumesc mult.

Cristian

• Author
    Replies

keysoft
    Keymaster

In principiu, cam toate informatiile sunt gestionate pe perioada lunara (luna calendaristica). La fel si rapoartele.
    In afara de o preferinta personala, care ar fi argumentele pentru o astfel de modificare?

Cristian Rosu
    Participant

Va multumesc pentru raspuns. Argumentul pentru aceasta solicitare este faptul ca pe mine ma intereseaza cum imi gestionez banii de la un salar la altul, adica din data de 10 a lunii curente, pana in data de 9 a lunii urmatoare.

Cristian

keysoft
    Keymaster

Imi pare rau. Caut argumente obiective, daca se poate.
    Nu vad o imbunatatire a aplicatiei.
    In conceptia actuala, aplicatia nu pastreaza legaturi intre venituri si cheltuieli.
    Informatia cu privire la modul de cheltuire a banilor e disponibila si in varianta actuala.

Mai asteptam sa vedem daca solicitarea prezinta interes si pentru altii. Eventual, mai multe argumente.

Cristian Rosu
    Participant

Buna ziua,

Citez din descrierea aplicatiei : “Odata definita aceasta structura veti putea realiza si urmari un buget lunar de Venituri si Cheltulieli”. Asadar eu inteleg prin Bugetul de venituri si cheltuieli, o structura interdependenta intre venituri si cheltuieli. Dumneavoastra ce parere aveti?

Va multumesc.
    Cristian

keysoft
    Keymaster

Ceea ce spun eu este ca nu exista o legatura care sa specifice alocarea unui anumit venit catre una sau mai multe cheltuieli.
    Exemplu: salariul 1 are ca destinatii: chirie, telefon, electiricitate, rate casa; salariul 2: mancare, distractie, etc.
    Sau invers: cheltuiala “x” a fost facuta din venitul “y”.

Exista un cumul de venituri si un cumul de cheltuieli.
    Nu se gestioneaza venitul (sursa banilor) in momentul planificarii sau raportarii unei cheltuieli.

Cristian Rosu
    Participant

Pe mine ma intereseaza per ansamblu situatia cheltuielilor si veniturilor, date care se regasesc in aplicatie. Nu doresc sa stabilesc o destinatie anume pentru un venit specific. Singura mea nemultumire e ca nu am situatia pe luna bugetara, ci pe cea calendaristica, dar ma descurc si asa. Da, stiu ca din rapoarte pot stabili perioada in functie de preferinte.

Cristian

You must be logged in to reply to this topic.